O  B  S  A  H  

                                                   2 0 2 4

  • Očekáváný vývoj poptávky po bytech a domech a vývoj cen v roce 2025.
  • Nové podmínky pro předčasné splacení úvěrů.
  • Je bydlení skutečně všude tolik nedostupné?
  • Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí
  • Kdo zaplatí víc, vyhraje. Kupující začali přeplácet cenové nabídky bytů
  • Stav hypotečního trhu.
  • Zájemců o hypotéky máme dost. S cenou půjdeme dolů pomalu,
    říká šéf KB
  • Cash Only: Dostupnost bydlení je větší problém, než si vláda připouští
  • ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky ani požadavky na rezervy bank
  • Ceny nemovitostí letí nahoru navzdory drahým hypotékám. Češi stále touží po vlastním bydlení
  • ČNB se bude rozhodovat mezi snížením sazeb a jejich stabilitou, tvrdí analytici

                                             2 0 2 3  -  2019

  • Aktuální vývoj cen nemovitostí v Praze
  • Společné prostory domu: Kdo je může využívat a kdo se o ně stará?
  • Společné prostory domu: Kdo je může využívat a kdo se o ně stará?
  • Pronajímáte si byt? Kdo hradí škody, které během vašeho nájmu vzniknou?
  • 4 hlavní důvody, proč spolupracovat s realitní kanceláři
  • Nevíte si rady, jakou realitní kancelář zvolit? Držte se známých jmen
  • Vstoupit, či nevstoupit? Bytová družstva jsou cestou, jak přijít k vlastnímu bydlení bez hypotéky
  • PENB - zbytečná povinnost?

Očekáváný vývoj poptávky po bytech a domech a vývoj cen v roce 2025. 
12.1224 Mediaboard
Shrnutí.   
Robert Hanzl, generální ředitel NEXT Reality, očekává v roce 2025 nárůst poptávky po nemovitostech, což povede k růstu cen, zejména v oblastech s omezenou nabídkou. Tomáš Jelínek z Century 21 upozorňuje na vysoký poměr ceny nemovitosti k příjmu v ČR, což komplikuje dostupnost bydlení, a očekává, že ceny bytů i pozemků porostou. Jan Hrubý z RE/MAX předpovídá zvýšení poptávky po bytech a domech, což bude dáno realizací odložené poptávky a očekávaným poklesem hypotečních sazeb. Nedostatek nových bytů v ČR stále udržuje ceny na vysoké úrovni.
 
ROBERT HANZL generální ředitel NEXT Reality:
V roce 2025 lze očekávat další nárůst poptávky po nemovitostech, což bude tlačit ceny nahoru, zejména v regionech, kde je nabídka už nyní omezená. Hlavním faktorem bude stále nízká dostupnost nemovitostí, která je klíčovým problémem českého realitního trhu. Investice do nemovitostí zůstávají pro Čechy atraktivní investicí, zejména s ohledem na snižující se výnosy spořicích účtů a termínovaných vkladů. Očekáváme, že s postupným poklesem úrokových sazeb hypoték – byť pozvolným – vzroste zájem i o větší nemovitosti nebo domy, které byly dosud méně atraktivní. Velký vliv bude mít také dostupnost financování. Pokud dojde k dalšímu snížení sazeb, byť jen o několik desetin procenta, podpoří to především poptávku u mladších rodin a prvních kupujících, kteří se dosud zdráhali vstoupit na trh. 

TOMÁŠ JELÍNEK, ředitel realitní sítě Century 21: 
Nabídka bytů a domů je dostatečná a je stále potřeba volit správnou prodejní strategii, abychom uspokojili potřeby prodávajících a našli odpovídající kupující. Zde hraje největší vliv fakt, že náš poměr ceny nemovitosti vůči reálnému příjmu je největší v zemích OECD. Jde o to, že na koupi průměrného bytu potřebujete 16 ročních platů, v Praze dokonce 19, zatímco v USA jsou to třeba 4 roční mzdy, podobně jako v Německu, kde je to téměř 5 ročních platů. Zároveň tyto ceny odrážejí reálnou aktuální cenu práce a materiálů, proto nelze očekávat snižování cen. Čekáme, že především ceny bytů dál porostou, stejně jako ceny pozemků, které ale nyní trochu stagnovaly a někde i klesaly. Největším otazníkem jsou rodinné domy, především větší a relativně nové, tedy postavené před 15 až 25 lety, kde je majitelé stále vnímají jako svou investici do nemovitosti, ale neuvědomují si posun technologií a kvality materiálů. Většinou tyto domy potřebují rekonstrukci, ale majitelé požadují cenu jako za nový dům. 

JAN HRUBÝ, generální ředitel RE/MAX Česko a Slovensko: 
Ceny starších bytů v Praze kopírují vysoké ceny novostaveb, kterých je stále nedostatek, proto se zájem kupující zaměřuje na starší byty. Největší poptávka je po menších bytech a bytech 2+kk, což odráží kupní sílu zákazníků. Pro příští rok předpokládám, že poptávka po bytech a domech poroste a s ní také prodejní ceny nemovitostí. Souvisí to především s realizací odložené poptávky, která se projevila už v tomto roce, a také s očekávaným snižováním hypotečních sazeb a zvyšování disponibilních příjmů domácností. Bohužel se u nás nestaví dostatek nových bytů, proto se ceny budou držet i nadále na vysoké úrovni. 

Nové podmínky pro předčasné splacení úvěrů.   
RXFinance 25.10.2024  

V září, do života byly uvedeny nové podmínky pro předčasné splacení úvěrů. Z pohledu klienta nejde o žádné drama a množství úvěrů, kterých se nová pravidla dotýkají je v tuto chvíli minimální. Parametrem, který by měl klient nově sledovat jsou tzv. referenční sazby ČNB. Pokud má klient vyšší sazbu, než je sazba referenční a rozhodl by se předčasně (mimo výročí fixace) splatit svou hypotéku, spouští to mechanismus výpočtu sankce za předčasné splacení. Většinově výše sankce narazí na strop, který volně přeloženo říká, že za každý splacený 1 mil. Kč a jeden rok chybějící do termínu fixace (maximálně však 4 roky), zaplatí částku ve výši 2 500 Kč. To není nic dramatického ve srovnání s praktikami bank před rokem 2019, kdy se sankce za předčasné splacení pohybovaly v desetitisících korun. 

Banky ovšem nejeví příliš nadšení z nového mechanismu výpočtu sankcí při předčasném splacení úvěru a dál v obavě před roztočením spirály refinancování drží sazby co nejvýše to jde. Paradoxně tak všichni noví klienti platí ve své sazbě riziko případné spirály refinancování, které si banky zakalkulovaly, bez ohledu na to, zda někdy v budoucnu předčasného splacení využijí či nikoli nebo budou tlačit svou banku ke snížení sazby. Je tedy nové nastavení podmínek pro předčasné splacení skutečnou výhrou pro spotřebitele nebo vyhrává někdo jiný?

Je bydlení skutečně všude tolik nedostupné? 
14.10.24   blesk.cz  

Česko má nejméně dostupné nové byty v Evropě. Kde se krize nejvíce projevuje a co je její příčinou? Kdo se dneska snaží hledat řešení? 
Špatná dostupnost vlastního bydlení je v České republice stále častěji diskutovaným tématem. Je ale vlastně bydlení opravdu všude tak nedostupné? Zaměřili jsme se na to, kolik ročních platů je potřeba na pořízení vlastního bydlení. 

Sto tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v Česku překročila hranici, za kterou ještě nikdy v historii nebyla. Nejdražší byla tradičně Praha, ale ceny rostly prakticky všude. A zlevnění je podle expertů v nedohlednu. 

Dostupnost bydlení se nejčastěji prezentuje na novostavbách. Byty postavené za posledních třicet let však tvoří jen zhruba desetinu všech bytů v ČR, přičemž většina z nich se nachází v Praze. Tento přístup tak zkresluje celkový pohled na dostupnost bydlení, protože v Praze, kde se dlouhodobě staví méně nových bytů, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Abychom zjistili reálnou dostupnost bydlení v celé zemi, musíme se zaměřit nejen na regiony a menší města mimo Prahu, ale také na starší byty, které tvoří většinu bytového fondu v Česku. 

Nemovitosti z druhé ruky po krátké jarní odmlce na podzim znovu zdražovaly. Jen nepatrně se pohnuly cenovky inzerovaných bytů v Praze, a to o jedno procento. Podle serveru Bezrealitky.cz se průměrná cena těchto starších bytů v metropoli zastavila těsně pod hranicí 128 tisíc korun za metr čtvereční. Jen pro porovnání – za obdobnou cenu se ještě před třemi lety prodávala průměrná novostavba. 
 

Kdo zaplatí víc, vyhraje. Kupující začali přeplácet cenové nabídky bytů

Seznam.zprávy

Kupující se na vyjedeném realitním trhu vrátili k bojům o koupi nemovitosti. U žádaných bytů jsou ochotni zaplatit i statisíce navíc. 
Ceny bytů se po dvouletém období střídavé stagnace a poklesu, které zapříčinil zejména rychlý růst úrokových sazeb hypoték, opět vrátily k růstu. Podle dat portálu Sreality.cz se opětovný nárůst v nabídkách projevuje už od začátku letošního roku. Nyní však nabídkové ceny míří k novým maximům. 
Průměry z letošního třetího čtvrtletí překonávají stejné období z roku 2022, kdy se ceny v důsledku rekordní poptávky ještě držely dosud nejvýš v historii. 
U malých bytů stojí za růstem cen zejména regiony. „Královéhradecký kraj se dle našich dat z hlediska růstu cen malých bytů vymyká trendu, ceny v něm kontinuálně rostly i v době, kdy v jiných krajích plošně padaly. Důvod vidím zejména v tom, že řada investorů spekuluje na budoucí zlepšení dopravní dostupnosti,“ říká manažerka oborových služeb seznam.cz Hana Kontriš.

                           

Naopak u velkých bytů táhla opětovný nárůst cen v roce 2024 zejména Praha. Ve srovnání s předloňským rokem stouply nabídkové ceny o osm procent. „Potvrdila se nám naše predikce, že byty v Praze se po poklesu cen dostanou na původní hladiny nejrychleji a vrátí se opět k růstu,“ říká Hana Kontriš.
Podobná situace je i v Moravskoslezském kraji, kde je evidován nárůst oproti roku 2022 o sedm procent. Ve srovnání s předchozími roky rostou ceny i Karlovarském kraji, kde se oproti roku 2022 navýšily o pět procent. 

 „Růst poptávky zaznamenáváme celý letošní rok a soustavně roste. Největší zájem v současnosti vidíme o byty a stavební pozemky. Situace na trhu se velmi podobá období z roku 2021, kdy se prodeje dostaly na rekordy. Relativně malou nabídku na trhu válcuje naopak velmi silná poptávka a vidina zlepšení tu zatím není,“ popisuje i realitní makléř a majitel kanceláře RE/MAX Horizont  Štěpán Gjurič a dodává, že v příštím roce dojde k dalšímu zdražování nemovitostí. 
Ceny, za které se nyní nabízejí a prodávají nemovitosti, jsou podle jeho slov už v tuto chvíli nejvyšší, s jakými se makléři dosud setkávali. „U mnoha nemovitostí prodejní cena nabídku dokonce přesahuje. To se v posledních dvou letech, kdy se poptávka výrazně propadla, nedělo,“ říká odborník. 

„Záleží samozřejmě na tom, jak je nastavena nabídková cena. U žádaných nemovitostí se poměrně běžně setkáváme s navýšením ceny oproti původní nabídce o pět až deset procent. V některých extrémních případech jsme ale v posledních měsících zaznamenali zvýšení i o pětinu původní inzerované ceny,“ dodává majitel Re/Max Horizont s tím, že právě cenová nabídka kupujícího hraje u žádaných inzerátů velmi často rozhodující roli.

Rychlejší jednání  
Vysoký zájem kupujících podle dat Sreality.cz zrychluje také jednání o koupi. Zatímco inzertní doba zůstávala, právě vzhledem ke stagnaci celého realitního trhu v Česku, celý loňský rok i na začátku roku letošního na vyšší úrovni, během uplynulých 11 měsíců se začala zkracovat. Malý byt se aktuálně z inzerce dostane za 66 dní, velký za 88 dnů. 
„Pomalu se tedy vracíme na hladiny z předloňského roku,“ říká datový analytik Sreality.cz Pavel Chmelík. 
Loni byty na své kupce čekaly o poznání déle. Malé jednotky z nabídky ve třetím kvartále roku 2023 mizely v průměru za 95 dní, velké za 105 dní. 

„Je znát, že i menší pokles úrokových sazeb rozhoupal řadu potenciálních zájemců o nemovitosti k nákupu,“ doplňuje Hana Kontriš. 
Velké byty z nabídky stále mizejí za výrazně delší dobu než předloni. „Ve srovnání s předloňským rokem pozorujeme nárůst doby inzerce v zásadě u všech krajů, byť naprostá většina se v meziročním srovnání prodává za mnohem kratší dobu a pokles z roku 2022 se tak zmírňuje,“ uzavírá Pavel Chmelík. 

ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky ani požadavky na rezervy bank

forexbanka.cz  27.11.

                                     

ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky ani požadavky na rezervy bank Praha – Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték. V platnosti zůstává maximální poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV) 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Zbývající limity zůstávají deaktivované. Podle odborníků oslovených ČTK se po dnešním rozhodnutí ČNB situace na hypotečním trhu nezmění, někteří z nich však míní, že kvůli zachování současného stavu nenastane dlouho očekávané výraznější zlevnění hypoték. Bankovní rada dnes také ponechala beze změny na 1,25 procenta sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu. 
Podle členky bankovní rady Kariny Kubelkové je loňská korekce cen nemovitostí u konce a ČNB předpokládá, že budou zdražovat i v příštím roce. „Důvodem je růst příjmů domácností a pokles sazeb u hypotečních úvěrů,“ řekla Kubelková. I přes oživení hypotečního trhu ale podle ČNB nevznikají v českém finančním sektoru systémová rizika. Není proto v současnosti nutné obnovovat účinnost zbývajících limitů pro poskytování hypoték, které ČNB v minulosti deaktivovala, dodala Kubelková. 
ČNB začala uvolňovat pravidla pro poskytování hypoték v minulém roce. Od loňského července zrušila povinnost pro banky uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu žadatele o hypotéku (DSTI). Od začátku letošního roku banky nemusí uplatňovat ani limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). 
Parametry poskytování hypotečních úvěrů se podle očekávání nezměnily, uvedl hypoteční specialista společnosti Bidli Daniel Horňák. „Oživení trhu je zatím čerstvé, není důvod měnit parametry již nyní. Parametry DTI a DSTI jsou deaktivované, nicméně banky je ve svých propočtech stále uplatňují, ačkoliv by nemusely,“ upozornil.  
Díky tomu, že banky nezaznamenaly nárůst problematických úvěrů, nevidí ČNB důvod ke zpřísnění regulace hypotečního trhu, uvedl konzultant společnosti společnosti 4fin Jiří Ušjak. Tyto důvody však podle něj mohou mít paradoxně negativní vliv na snižování úrokových sazeb. „Banky v současné situaci nemají důvod sazby příliš snižovat, zájem roste, objemy jsou dostatečné a marže veliké. Dá se tedy očekávat, že pokles úrokových sazeb bude i nadále velmi pozvolný a pomalý,“ odhadl. 
Bankovní rada dnes také nechala beze změny sazbu proticyklické kapitálové rezervy. „Oživení úvěrové aktivity domácností je pozvolné, cyklická rizika zatím významně nerostou, proto je současná výše rezervy dostatečná,“ řekla Kubelková. Riziko u úvěrů domácnostem i podnikům zatím centrální banka hodnotí jako nízké. „Česká národní banka bude dál sledovat, zda nové úvěry nevykazují známky vyšší rizikovosti. Pokud by banky příliš uvolňovaly úvěrové standardy, může Česká národní banka zpřísnit makroobezřetnostní politiku,“ dodala Kubelková.  
ČNB rovněž potvrdila, že od ledna bude od bank vyžadovat udržování systémové kapitálové rezervy na úrovni 0,5 procenta. Tato rezerva bude znamenat, že banky budou muset držet víc vlastního kapitálu, upozornil analytik Portu Marek Pokorný. „Tato povinnost může vést k omezení schopnosti bank poskytovat úvěry, včetně hypoték, protože část prostředků bude vázána na splnění kapitálových požadavků,“ řekl ČTK. 
Bankovní rada na dnešním jednání také vyhodnotila odolnost českého finančního sektoru. Banky jsou podle zátěžových testů, které se zaměřily na klimatická rizika včetně opuštění fosilních paliv a zdražení energií, odolné vůči nepříznivému ekonomickému vývoji. Plní všechny požadavky na kapitál i likviditu s dostatečnou rezervou, což dále posiluje jejich stabilitu.

Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí

Hypoindex.cz 16.10.24

Průměrná nabídková cena bytů v Praze dosahuje hodnoty 4842 eur za metr čtvereční a blíží se úrovni měst jako je Madrid, kde stojí metr čtvereční 4951eur, popřípadě Vídni nebo Berlínu, kde lze pořídit byt za 5151 eur, respektive za 6195 eur za metr čtvereční. Byty v české metropoli dnes pořídíte dráž než v Říme, kde se cena pohybuje na úrovni 3179 eur za metr čtvereční.

Vyplývá to z aktuální analýza realitní společnosti RE/MAX, která srovnává cenový vývoj nemovitostí ve vybraných evropských metropolích v prvním pololetí letošního roku.

Praha zůstává nadále hlavním tahounem realitního trhu v České republice, odehrává se zde téměř 40 % všech transakcí. Poptávka v hlavním městě pokračuje i přesto, že ceny jsou zde často dvojnásobné ve srovnání s ostatními místy v zemi. Průměrná cena za metr čtvereční u starších bytů v Praze činí 4500 eur za metr čtvereční, zatímco nové byty obvykle přesahují 6000 eur za metr čtvereční.

                         

„Rok 2024 zatím zaznamenal výrazný nárůst poptávky, protože sazby hypoték klesly a ustálily se mezi 4 a 5 %. Pokračující oživení v zemi lze do značné míry přičíst tomu, že se v České republice výrazně snížila úroveň inflace a také ceny bytů a domů. V důsledku toho jsme zaznamenali výrazně více nabídek na trhu a nárůst transakcí zhruba o 20 %,“ vysvětluje Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX Česko a Slovensko. 

Průměrná nabídková cena za metr čtvereční u českých nemovitostí vzrostla v prvním pololetí o 4 % ve srovnání s prvním pololetím roku 2023. Nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v Praze, kde ceny nemovitostí, zejména rodinných domů, vzrostly o 7 %. 
Průměrná nabídková cena za metr čtvereční u českých nemovitostí vzrostla v prvním pololetí o 4 % ve srovnání s prvním pololetím roku 2023. Nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v Praze, kde ceny nemovitostí, zejména rodinných domů, vzrostly o 7 %.

Stav hypotečního trhu. 
RXFinance 27.11.2024 

Známy jsou říjnové výsledky hypotečního trhu a lze konstatovat, že produkce se vyvíjí dle očekávání. Říjen překonal předchozí měsíc o více jak 2 miliardy korun v objemu poskytnutých úvěrů. Celková produkce dosáhla 26,35 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 23,98 mld. Kč a stavební spořitelny 2,37 mld. Kč. Úrokové sazby u realizovaných úvěrů klesly meziměsíčně o pouhých 7 bazických bodů a průměrná hodnota za říjen se zastavila na čísle 4,87 %. Kosmetické snižování sazeb tedy dál pokračuje podle scénáře těch největších hypotéčních hráčů. Statistiky Ministerstva pro místní rozvoj více méně dle předpokladů potvrdily dominantní postavení velké trojky na trhu, kdy za III. čtvrtletí letošního roku činí jejich podíl 69,2 %.

                                 

Zájemců o hypotéky máme dost. S cenou půjdeme dolů pomalu, říká šéf KB  
25.11.2024

Prostor pro snížení cen hypoték je a i v příštím roce čeká klienty zlevňování úvěrů na bydlení, byť velmi pomalé, říká v rozhovoru pro SZ Byznys Jan Juchelka. Banky totiž do zlevňování nic netlačí, poptávka je vysoká už teď. 
Pokles ceny hypoték se prakticky zastavil. Komerční banka zlevnila naposledy letos v dubnu z 5,49 % na 5,09 %. Od té doby tento úrok drží. Česká národní banka přitom dál snižuje sazby. Banky argumentují, že cena úvěrů na bydlení nekopíruje přesně úroková rozhodnutí centrální banky, ale řídí se cenou tzv. dlouhých peněz na trhu.

                                    Dlouhé peníze 
„Dlouhé peníze“ označují finance získané z trhu na delší časové období, které banky používají k financování dlouhodobých závazků, jako jsou hypotéky. Banky samy obvykle nemají dostatek prostředků, aby mohly pokrýt všechny dlouhodobé úvěry, které poskytují. Proto si půjčují peníze na tzv. mezibankovním nebo kapitálovém trhu, kde mohou získat finance na delší dobu. Cenou „dlouhých peněz“ se rozumí náklady, za které si banky mohou půjčit tyto finance na delší časové období. 
Zatímco tříleté a pětileté peníze se ale prodávají za 3,5 %, průměrná úroková sazba na hypotékách je 4,96 %. Nějaký prostor pro snížení cen úvěrů na bydlení tak šéf Komerční banky ještě vidí. „Ten prostor tam je. My se díváme na to, co dělá konkurence, snažíme se být konkurenceschopní,“ uvedl Jan Juchelka v rozhovoru pro SZ Byznys. 
Guvernér ČNB Aleš Michl před časem v SZ Byznys uvedl, že je v možnostech bank úroky na hypotékách snížit, ty si ale drží „výbornou marži“ a ziskovost. 
„Banky podnikají proto, aby dosahovaly zisku. Na českém trhu je obrovská konkurence na straně poskytování hypotečního financování, my se přetahujeme se všemi ostatními, kdo si s prominutím urve větší kus hypoték. Takže já bych se nebál, že se konkurence nepostará o nějaké další, pozvolnější snižování cen v průběhu času,“ předpovídá Jan Juchelka. 
Sama Komerční banka se ale do žádného velkého úrokového boje s konkurencí pouštět nehodlá. Hypotéky prodává přes stavební spořitelnu Modrá pyramida, jádro jejího byznysu je ale jiné. „Komerční banka prodala za jeden měsíc společně s Modrou pyramidou 20 % všech hypoték. Máme asi dvacetiprocentní tržní podíl a  to je místo, kde chceme být,“ uvedl šéf třetí největší banky na trhu.

                                   Už se zase prodává 
Podle prognózy České bankovní asociace bude základní úroková sazba centrální banky na konci roku na 3,25 %. Úvěry na hypotékách půjdou dolů i v příštím roce, ale jen zvolna, předpokládá Juchelka. „K pozvolné kompresi bude docházet i v průběhu roku 2025, ale už ne skokové. To si myslím, že je férové říct.“ 
Banky po chudším loňském roce, kdy se poptávka po hypotékách kvůli drahým úvěrům snížila, zažívají nyní opět hypoteční boom. V září poskytly přes 5200 nových hypoték, celkem skoro za 20 miliard. Právě zájem lidí o úvěry je důvodem, proč se banky vlastně nemusí snažit. 
„Poptávka po hypotékách je masivně vyšší, než byla v roce 2023. A do toho roste cena bytů a domů o pět až osm procent, záleží ve kterém městě. Podle našeho soudu je hypotéka dostupná,“ má za to Juchelka. 
I když samozřejmě ne tak dostupná jako před pandemií. „Před covidem byly peníze zadarmo (myšleno dlouhé peníze, viz výše), centrální úroková míra byla na technické nule, v Česku to bylo 0,05. Evropská centrální banka držela cenu peněz na minusových hodnotách. Takže to jsou neporovnatelné reality,“ říká bankéř.

                                Hypotéky jsou přístupné, tvrdí bankéř. 
Větší překážkou než úrokové sazby je pro řadu žadatelů požadavek na kapitál „z vlastní kapsy“. Podle hypotečního limitu LTV (loan to value) musí mít žadatelé o hypotéky 20 % hodnoty nemovitosti tzv. ze svého, ti mladší 36 let pak 10 %. 
Donedávna platily ještě dva další ukazatele DTI a DSTI, které jsou nyní „vypnuté“. „Banky jsou volnější v tom, jak posuzovat vstupenku do toho rozhovoru s klientem. Množina úspěšných žadatelů o hypotéku je větší. Podle toho, jakým tempem se nové hypotéky prodávají, tak jsou přístupnější, než byly donedávna,“ myslí si Juchelka. 
Vypnutí dvou limitů dává podle šéfa KB smysl, i když počet poskytnutých hypoték stoupá. „Limity mají složit k tomu, aby banky neposkytovaly hypotéky překotně a nevystavovaly se nekontrolovanému nárůstu rizika. A tomu se ani neblížíme, je úplně v pořádku, že jsou ty dva ukazatele vypnuté a ve hře je jenom jeden.“

Cash Only: Dostupnost bydlení je větší problém, než si vláda připouští  
 8. 12. 2024

Oblasti bydlení věnoval kabinet Petra Fialy významnou část svého programového prohlášení. Slíbil podporu všech forem bydlení a tím i zvýšení nabídky bydlení pro mladé lidi a rodiny, ale realita bohužel slibům neodpovídá. 
Dokonce se v programovém prohlášení objevil konkrétní odhad efektu slíbených opatření v podobě výstavby 10 000 nových nájemních bytů ročně navíc na konci volebního období. Vláda má před sebou poslední rok a je jasné, že žádných 10 000 nájemních bytů navíc nebude. Je tedy celkem pochopitelné, že když před pár dny premiér oznámil, že kabinet již zcela splnil 93 procent programového prohlášení, o oblasti bydlení nepadlo ani slovo. 
Ze slíbených opatření v oblasti bydlení splnila vláda jen část a některá zůstávají stále jen na papíře. 
Bydlení v Česku je tak již několik let nejhůře dostupné ze zemí Evropské unie, ceny nemovitostí i nájmů rostou a jsou na rekordních úrovních a velmi rychle přibývá lidí, kteří musí žádat o příspěvek na bydlení. A to často i v případě rodin, které nepatří mezi sociálně slabé. K letošnímu říjnu již pobíralo příspěvek na bydlení 280 tisíc lidí a stát na podporách vyplatil přes 17 miliard korun. 
Jde o důsledek skutečnosti, že od roku 2015 rostou ceny vlastnického bydlení rychleji než mediánový příjem domácností a nabídka nových bytů zaostává za poptávkou. Počet nových dokončených bytů se v Česku v posledních pěti letech pohybuje mezi 10 až 14 tisíci a s poklesem sazeb u hypoték dochází k dalšímu oživení zájmu i přes vysoké ceny nemovitostí. 
Z pohledu lidí řešících své bydlení tak nelze v příštích letech očekávat žádné zásadní zlepšení situace. Efekt chystaných opatření, například zákon o podpoře bydlení a již rozdělovaných sedm miliard ze Státního fondu podpory investic na výstavbu nájemních bytů, se projeví až v delším horizontu. Navíc objem peněz poskytovaných státem je podle odborníků nedostatečný. 
Faktem tak zůstává, že vlastnické bydlení bude nedostupnější širšímu počtu obyvatel a úměrně tomu logicky poroste zájem o bydlení v nájmu. Ale i v této oblasti jsou trendy pro lidi bez vlastního bytu nepříznivé. 
„V důsledku nedostupného bydlení se stále více lidí uchyluje k pronájmu. Růst cen nájmů se projeví v plné míře až s ročním zpožděním, protože nájemní smlouvy nelze měnit okamžitě. Tento proces způsobí, že ceny nájemného budou v nadcházejících letech ještě výrazně růst. Současně investoři musí počítat s tím, že při současných cenách nemovitostí není rentabilní nemovitosti pronajímat, pokud nedojde k růstu cen,“ uvedl ve svém komentáři  ředitel realitní společnosti Century 21 Tomáš Jelínek. 
Dostupnost bydlení se tak bude zhoršovat jak u vlastnického, tak u nájemního bydlení, a i při obnoveném růstu reálných mezd budou muset mnohé domácnosti počítat s tím, že jim tento růst mohou do značné míry požrat právě rostoucí výdaje na bydlení. 
Je zřejmé, že pro zlepšení situace na trhu a zvýšení dostupnosti bydlení je nutné stimulovat výstavbu nájemních bytů a současně nově upravit vztahy mezi nájemníky a pronajímateli. Podle majitele
největšího bytového developera Central Group Dušana Kunovského je pro zlepšení dostupnosti bydlení v Česku třeba postavit nejméně 25 tisíc dostupných veřejných nájemních bytů za minimálně 100 miliard korun. „To se neobejde bez spolupráce veřejné správy s developery a bankami. Systém je aplikovatelný na bytová družstva i veřejné zaměstnavatele nebo institucionální investory. My ale zatím míříme primárně na města, kde je tato potřeba největší,“ říká Kunovský.

S návrhem, jak řešit nedostupnost bydlení, přišli i odborníci z Národní ekonomické rady vlády ve svém dvanáctibodovém plánu. Návrh je poměrně komplexní, ale za zvláštní pozornost jistě stojí bod, který se věnuje jinak velmi opomíjenému tématu. A tím je podpora dlouhodobých pronájmů. Jde o jeden z naprosto zásadních bodů, který může zlepšit postavení nájemníků i majitelů nemovitostí. 
V této oblasti je ale zjevná slabá vůle či politická síla výrazněji do vztahů mezi nájemníky a majiteli vstoupit. Nájemníci jsou v nekomfortní situaci pod vlivem krátkodobých nájemních smluv, kdy mohou o bydlení z roku na rok přijít, a majitelé se zase hájí, že jde o nutnou obranu před nesolidními nájemníky. 
Ministerstva pro místní rozvoj a spravedlnosti začala chystat změny v oblasti nájemního bydlení, ale z velkých plánů, které by měly přinést zlepšení oběma stranám, zůstalo jen posílení postavení majitelů. Nově by měl do občanského soudního řádu přibýt institut rozkazu k vyklizení bytu, což pro majitele oproti současnosti znamená rychlejší možnost zbavit se neplatičů. 
Hlavním problémem jsou však krátkodobé nájemní smlouvy. Jednak nájemník nemá jistotu, že o bydlení z roku na rok nepřijde, a současně nemá jistotu nějaké věrohodné predikce, jak se mu bude nájemné do budoucna vyvíjet. Pro řadu rodin může navíc tříměsíční výpovědní lhůta znamenat výrazné problémy s hledáním nového bydlení i dodatečné náklady navíc spojené se stěhováním a skládáním nových kaucí. 
Občanský zákon sice stanovuje, že u dlouhodobých smluv nemůže majitel zvýšit nájemné o více než 20 procent v průběhu tří let, ale u krátkodobých smluv tato ochrana neexistuje. Důsledkem toho je, že dlouhodobé smlouvy se na trhu prakticky nevyskytují. 
Majitelé bytů v minulosti zdůvodňovali poskytování krátkodobých smluv právě obavou z neplatičů, jakkoliv nesolidní nájemníci představují jen zlomek z celkového počtu nájemníků. Představa zákonodárců, že dlouhá léta zavedenou praxi změní jen tím, že majitelům dají efektivnější nástroj proti neplatičům, je iluzorní. 
Hlavní motivací pro poskytování krátkodobých smluv není pro mnohé majitele nemovitostí obava z neplatičů, ale právě možnost zcela volně stanovovat výši nájemného. Pokud mají tedy odpovědní ministři skutečně zájem zlepšit postavení nájemníků, bez zásahu i do této oblasti se to neobejde. 
Z dosavadních výsledků jednání o úpravě nájemních vztahů je však zřejmé, která lobby je v tomto klání silnější a posiluje své postavení na úkor té druhé. Nájemníci to rozhodně nejsou.

Ceny nemovitostí letí nahoru navzdory drahým hypotékám. Češi stále touží po vlastním bydlení. 
 Hospodářské noviny 11.11.2024 
Nejvyšší ceny novostaveb v historii, drahé hypotéky, klesající kupní síla. Přesto se realitní trh letos probudil a zájem o nákup nemovitostí nebývale roste. Podle dostupných čísel zázračně ožívá, jak v počtu prodejů nových i starších bytů, tak v objemu čerpaných hypoték. 
Hlavním důvodem je především odložená poptávka, kdy lidé odkládali nákup z důvodu rekordního růstů hypotečních úroků, který byl způsoben inflací a přehřátím trhu v předchozích letech. Další příčinou je pokles cen, který akceleroval poptávku, přestože se v průměru ceny poskytnutých hypoték pohybují okolo pěti procent, což je úroveň, která tady byla před 15 lety. Lidé si totiž uvědomili, že je výhodnější kupovat levnější byt za dražší hypotéku, kterou lze časem refinancovat za lepších podmínek. 
Realitní trh u nás dlouhodobě trpí nedostatkem nabídky, což je zjevné především v Praze, která zůstává nadále hlavním tahounem bydlení v Česku. Odehrává se zde téměř čtyřicet procent všech transakcí a poptávka žene ceny na úroveň některých západoevropských metropolí. Ovšem bez srovnatelným příjmů. 
Ceny jsou zde často dvojnásobné ve srovnání s ostatními místy v zemi. V loňském roce se v hlavním městě dokončilo 6410 nových bytů, ale skutečná poptávka je podle odhadů až čtyřnásobná. To vede, společně s velmi dlouhým procesem výstavby a razantním zdražením stavebních nákladů, k rekordním cenám novostaveb a samozřejmě k dalšímu snižování dostupnosti vlastnického bydlení. 
Zřetelným dopadem je také přesun výstavby do okolí Prahy, kde jsou ceny novostaveb nižší o desítky procent. Ve středních Čechách se proto v současnosti staví více nových bytů než v hlavním městě a zájem o tuto lokalitu je velmi vysoký. Následujeme tak trend známý ze zahraničí, v němž si lidé nemohou dovolit vlastní bydlení ve velkém městě, proto se raději přestěhují a do práce nebo školy každý den dojíždějí. 
Češi obecně rádi vlastní své bydlení, ale budoucí trend směřuje k častějšímu bydlení v nájmu, který v zemích, jako je Rakousko, Německo nebo Francie, využívá až polovina obyvatel. Zdražení hypoték a vysoké ceny vyvolaly obrovský zájem o nájemní bydlení a počet zájemců na jednu bytovou jednotku dosahoval v některých případech až několika desítek desítky osob. Současně s tím přirozeně stouply ceny za nájem, které se v Praze už blíží 500 korunám za metr čtvereční měsíčně. 
Přesto poptávka po bydlení neklesá a navzdory všem překážkám se lidé snaží, pokud jim to finanční situace dovolí, nemovitosti spíše vlastnit. Po rekordním zvýšení úroků hypoték na jaře 2022 probíhala většina nákupů nemovitostí za hotové peníze, protože Češi věří cihle jako nejlepšímu investičnímu nástroji. Souvisí to také s faktem, že v dlouhodobém horizontu jsou nemovitosti spolehlivým nástrojem k udržení hodnoty peněz. Jen za posledních deset let se jejich hodnota zdvojnásobila. Výše průměrné mzdy se za tuto dobu zvýšila jen o čtyřicet procent, proto není překvapivé, že pořízení vlastního bydlení je stále složitější. Pozoruhodným faktem je, že Češi i přes horší ekonomickou situaci disciplinovaně platí své hypotéky a zcela výjimečně dochází k vynuceným prodejům nemovitostí. 
Na realitním trhu se nám sešlo několik trendů, z nichž některé vláda může ovlivnit – zejména regulaci výstavby, délku stavebního řízení, daňové zvýhodnění bydlení, dostupnou infrastrukturu nebo nastavení předvídatelných podmínek pro nájemce i nájemníky. To vše je u nás bohužel komplikované a nepřehledné, a proto se staví málo a draze. Na straně druhé ovlivňují realitní trh vnější podmínky, jako jsou vysoké ceny energií, ekonomická stagnace v Evropě a v předchozích letech také celosvětová pandemie covidu, která dramaticky zvýšila ceny stavebních komodit, a silná imigrační vlna, způsobená ruskou agresí na Ukrajině. 
Pokud chceme, aby se dostupnost bydlení zlepšila, je nutné uvolnit stavební regulaci, zrychlit povolovací procesy a především podporovat růst ekonomiky, aby se zvyšovaly reálné příjmy obyvatel. Jako vzor nám může sloužit například Polsko, které ekonomicky roste a před několika lety uvolnilo složité stavební regulace. Díky tomu se ve Varšavě staví mnohem více bytů než v Praze a za výrazně nižší ceny.

ČNB se bude rozhodovat mezi snížením sazeb a jejich stabilitou, tvrdí analytici 
E15.cz 3.11.2024. 
Bankovní rada České národní banky (ČNB) se ve čtvrtek bude rozhodovat mezi snížením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a jejím ponecháním na současné úrovni 4,25 procenta. Předpokládají to analytici, větší část z nich se ale kloní k dalšímu uvolňování měnové politiky. O čtvrt procentního bodu snížila bankovní rada úrokovou sazbu i na předchozích dvou jednáních. Bankovní rada bude mít při nadcházejícím rozhodování o sazbách k dispozici novou prognózu hospodářského vývoje. 
„Nová prognóza pravděpodobně přinese zhoršený výhled na výkon tuzemské ekonomiky, mírně slabší kurz koruny a přibližně nezměněnou inflaci. Rizika se přitom kupí spíše na straně slabšího hospodářského výkonu, hlavně pak s ohledem na nepříznivý zahraniční vývoj. Naproti tomu inflační rizika se zatím spíše nenaplňují. Očekávám tedy, že bankovní rada využije prostor, který jí stávající výše sazeb ještě nabízí, a sáhne k jejich snížení o 0,25 procentního bodu,“ sdělil hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. 
„ČNB má prostor pro další pokles minimálně o čtvrt bodu. Dosavadní snižování sazeb má navíc jen pozvolný dopad do ekonomiky, protože banky snížení sazeb plně nepromítají do zlevňování úvěrů,“ míní provozní ředitel společnosti Fingood Ondřej Kozel. „K nastartování rychlejšího ekonomického růstu je zapotřebí, aby se změna sazeb ČNB propsala i v sazbách komerčních úvěrů, to se ale nejspíš minimálně do konce roku nestane, pro banky je současná vysoká úroková marže jednoduchou cestou k navyšování zisku,“ doplnil. 
Podle analytiků Raiffeisenbank by bankovní radu mohlo vést k větší opatrnosti zvýšení inflace, která v září vzrostla na 2,6 procenta ze srpnových 2,2 procenta. „Z vyjádření některých členů bankovní rady však vyplývá, že nastavení měnové politiky zůstává nadále přísné a že ČNB může v uvolňování měnové politiky opatrně pokračovat i na pozadí slabé spotřebitelské poptávky, pomalého ekonomického růstu a horší kondice zahraničí,“ uvedli. Předpokládají proto snížení základní úrokové sazby na čtyři procenta. 
Stejné očekávání má od nejbližšího jednání ČNB i hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová. „Otázkou bude prosincové nastavení sazby ČNB,“ uvedla. Poslední letošní rozhodování o sazbách totiž podle ní kromě ekonomických faktorů může ovlivnit i výsledek amerických prezidentských voleb. 
Naproti tomu zakladatel poradenské společnosti Orbi Jakub Škrabánek míní, že v listopadu ČNB úrokové sazby nezmění. „Snižování sazeb v téhle situaci přináší zbytečné riziko pro měnovou stabilitu. Opatrný přístup dává větší smysl, protože pozdější snížení sazeb představuje menší riziko než další krocení inflačních tlaků. Navíc, politická situace a potenciální eskalace na Blízkém východě může kdykoliv vyhnat ceny ropy i lodní dopravy výš,“ upozornil. 
„Dle mého názoru se sazby už snižovat nebudou. Aktuální situace tomu absolutně nenahrává. Inflace se opět zvedá od cíle, který si ČNB stanovila. Navíc cena zdrojů na mezibankovním trhu již třetí týden v řadě stoupá, výhled není úplně optimistický. Sazby zůstanou na neměnné úrovni a inflační tlaky tu s námi budou ještě nějakou dobu,“ uzavřel hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.

Analýza finančního trhu - rok 2023 
RXF news 2023  

Průměrná cena bytu v Praze

12/2022

11/2023

12/2023

12/2023
11/2023

12/2023
12/2022

 

       8 659 264

8 973 180

8 932 023

 -0,5 % 

3,1 %

 

      

         11/2022

      

 

10/2023

11/2023

 

     11/2023
     10/2023

11/2023
11/2022

 

       121 162

  120 259

  119 642

  -0,5 % 

  -1,3 %

 

 

         04/2022

        03/2023

        04/2023

         04/2023
         03/2023

      04/2023
      04/2022

   9 529 140

   8 586 062

  8 618 914

      0,4 % 

     -9,6 %

   

   Průměrná cena 1m2

 

        11/2022

 

    10/2023

11/2023

 

         11/2023
         10/2023

11/2023
11/2022

 

 

       121 162

     120 259

     119 642

         -0,5 % 

  -1,3 %

 

 

01/2022

12/2022

01/2023

01/2023
12/2022

01/2023
01/2022

 

 

124 726

117 653

116 071

 -1,3 % 

 -6,9 %

 

Listopadové výsledky potvrzují, že dochází ke stabilizaci úvěrového trhu. V porovnání s říjnem je úvěrová produkce téměř identická, meziměsíční rozdíl činí pouhých 100 mil. Kč ve prospěch listopadových výsledků. Celková produkce tedy dosáhla 16,17 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 14,85 mld. Kč a stavební spořitelny 1,32 mld. Kč. V meziročním srovnání je listopadový výsledek lepší o 8,84 mld. Kč oproti listopadu 2022. Jsme přesvědčeni, že hypoteční trh definitivně překonal nejhlubší krizi ve své více jak dvacetileté historii. Pro příští rok předpokládáme kontinuální růst produkce v závislosti na poklesu úrokových sazeb.

Výše úrokových sazeb je v tuto chvíli asi poslední bariérou v dostupnosti hypoték. Dvě bariéry v podobě DSTI a DTI byly ze strany ČNB vypnuty, a tak širší dostupnost hypoték determinují jen vysoké splátky díky vysokým úrokovým sazbám. Meziměsíční pokles úrokových sazeb na realizovaných úvěrech je téměř zanedbatelný pouhé 3 bazické body. Aktuální listopadová průměrná sazba klesla na hodnotu 5,67 %. Nabídkové úrokové sazby z počátku prosince dle údajů Hypoindexu dokonce o 1 bazický bod vzrostly na 6,02 %. Výše úrokových swapů dál výrazně klesá a cena 5letého swapu z poloviny prosince atakuje hodnoty okolo 3,8 %. Je tedy zřejmé, že klíč ke snížení sazeb leží mezi TOP 3 hypotečními bankami (ČSOB, ČS a KB). Uvidíme, jak dlouho vydrží TOP 3 odolávat tržním cenám peněz. ČNB bude jednat o úrokových sazbách ve čtvrtek 21. 12. 2023 a není zřejmé, zda již sáhne ke snížení sazeb nebo je ponechá do února 2024 na stávající úrovni. Z posledních vyjádření členů bankovní rady je to opět nerozhodně, a tak se necháme překvapit.

Většina údajů a zpráv, které přichází z ekonomiky má výrazně protiinflační charakter a je tedy s podivem proč ČNB stále čeká se snižováním sazeb. Říjnová čísla z maloobchodu, průmyslu i stavebnictví i přes spíše nahodilé růstové hodnoty, bohužel neukazují na obrat a česká ekonomika se dále propadá. Vysoké úrokové sazby v tuto chvíli jednoznačně poškozují českou ekonomiku  čím déle bude toto období trvat tím obtížnější bude návrat k růstu.

Listopadová inflace sice skončila na hodnotě 7,3 %, tedy mírně nad očekáváním. Podíváme-li se na strukturu inflace ve větším detailu, je zřejmé, že ve většině oddílů ceny meziročně klesaly. Zásadním růstovým oddílem jsou stále energie, kde se bude i v prosinci promítat dopad loňského úsporného tarifu. Bez zohlednění této anomálie by se listopadová inflace pohybovala lehce nad 4 %. Skokový pokles inflace nás čeká v lednu a je nevyhnutelný, o to více nás překvapuje vyčkávání ČNB.

Společné prostory domu: Kdo je může využívat a kdo se o ně stará?  
Od  Hana Sittová | 12.11.2023 
Je jedno, zda jste pronajímatel, nebo nájemce. Ke každému bytu či bytové jednotce patří i částečný podíl na společných prostorech. Které to jsou a jak se vlastně dají využívat? 
                             CO JSOU SPOLEČNÉ PROSTORY A KOMU PATŘÍ? 
Mezi společné části bytu obvykle patří všechny chodby, vchody, technická místnost, komíny, prádelny, kočárkárny, sklady, určité balkony, terasy, lodžie, střechy či atomové kryty. Tyto prostory spadají do spoluvlastnictví vlastníků, kteří vlastní v domě bytové jednotky. Každý vlastník má tak práva i povinnosti vztahující se ke společným prostorám a zároveň by o ně měl dbát. Pokud vlastník bytu pronajímá byt nájemníkům, mohou i oni běžně tyto prostory využívat. Žádný vlastník však nesmí užívání ztěžovat ostatním. Nesmí si prostor zabírat sám pro sebe, upravovat ho podle sebe, nebo ho dokonce poškozovat. Společné prostory se opravují a udržují z fondu oprav, kam každý majitel bytu měsíčně přispívá. 
Může se však stát, že některé prostory jsou určeny jen některým bytovým jednotkám. V tomto případě se musí všichni vlastníci shodnout a danou část vymezit i písemně. V tomto případě za tyto prostory zodpovídá a stará se ten, pro koho jsou určeny. 
                                   VŠE SE MUSÍ ODSOUHLASIT 
O veškerých úpravách a změnách společných prostor se musí domluvit všichni vlastníci. Pokud je v domě například zbytečná kočárkárna a vznese se nápad na přeměnu ve sklad, musí všichni souhlasit, situaci právně ošetřit a na shromáždění odhlasovat. Pokud se však rozhodnete, že budete chtít například terasu využívat sami, opět se vše musí odsouhlasit a daný prostor si tak od SVJ můžete buďto odkoupit, pronajmout a nebo za něj platit vyšší podíl poplatků. Veškeré opravy, údržba a jiné náklady tak půjdou za vámi. 
                                  KATASTR NEMOVITOSTÍ  
V katastru nemovitostí musí být veškeré podíly vlastníků jednoznačně vyčleněny. Jednoduše se tak zde dozvíte, jak velký podíl každý vlastník má. Pokud se totiž vlastníci dohodnou, že určitou část budou využívat pouze některé byty, je potřeba změnit i poměr podílů a změnu do katastru co nejdříve oznámit. 

Pronajímáte si byt? Kdo hradí škody, které během vašeho nájmu vzniknou?  
Od  Hana Sittová | 11.11.2023 
Pokud se rozhodneme pronajímat byt, je přirozené, že se bojíme nejrůznějších škod, které může, ale i nemusí způsobit nájemce. Je potřeba se tedy smířit s tím, že v bytě mohou nastat i takové škody, za které zodpovědnost nemusí nést nájemce, ale přímo vlastník, čili pronajímatel. Jak to ve skutečnosti je? 
                                CO VŠE SE MŮŽE V BYTĚ STÁT? 
Při pronajímání bytu časem vzniknou běžné náklady, jako je výměna zámku, oprava tekoucího kohoutku nebo porucha nějakého spotřebiče či jiné elektroniky. Takové opravy by si měl hradit nájemce sám, protože se jedná o běžné, provozní škody. Dle vlády jsou tyto škody do určitého limitu považovány za drobné, a nájemce je tak povinen si je platit sám. Vše, co ale limit přesáhne už doplácí majitel. 
                                ÚDRŽBA 
Pronajímatel by měl průběžně, ve stanovených intervalech byt navštívit a zkontrolovat nebo opravit ohřívače vody, kuchyňské spotřebiče, jako je trouba, digestoř nebo sporák, sprchu či vodovodní výtoky. Na průběžných kontrolách a údržbách by se tak měl předem domluvit pronajímatel s nájemcem tak, aby z ničeho nic u bytu nezazvonil. 
Pronajímatel zodpovídá za to, aby pronájem splňoval vše potřebné, a proto pokud například přestane fungovat topení, je pronajímatel povinen problém co nejdříve vyřešit. V tomto případě tak může nájemce požadovat po pronajímateli kompenzaci za škodu.  
                                VELKÉ ŠKODY 
V bytě však můžou nastat i větší a finančně nákladné škody. Dle zákona musí nájemce uhradit takové škody, které způsobil sám úmyslně nebo svou nedbalostí. Pokud tak vznikne například požár z nedbalosti, nebo nájemce vytopí spodní byt, nese odpovědnost nájemce a celá úhrada jde za ním. Občas je však složité se s nájemcem domluvit a ne vždy škodu uhradí. V tomto případě nezbyde nic jiného než se soudit, nebo použít kauci, kterou nájemce při podpisu smlouvy složil. U velkých škod je však tato kauce častokrát zanedbatelná a škoda mnohem vyšší. Škodu si proto vždy pečlivě zdokumentujte tak, aby šla kdykoliv doložit a obhájit.  
                             SE STAVEM BYTU MUSÍ BÝT KAŽDÝ SEZNÁMENÝ 
Veškerá práva a povinnosti mezi pronajímatelem a nájemcem jsou zakotveny v občanském zákoníku § 2235. Při předání bytu musí být obě strany seznámeny se stavem bytu a veškeré vady musí být sepsány a podepsány oběma stranami. Byt, který je předmětem pronájmu musí být uklizený, čistý a zejména funkční – tedy způsobilý k užívání. Pokud je byt v horším stavu, nebo jsou na něm závažnější škody, musí se vždy na těchto skutečnostech obě strany domluvit a pronajímatel by měl po dobu nápravy nájemci snížit náklady na bydlení. 

4 hlavní důvody, proč spolupracovat s realitní kanceláři   
25 ledna, 2023  https://hobby-planeta.cz/  

Pokud jde o koupi nebo prodej nemovitosti, je důležité si uvědomit, že tento proces může být složitý a časově náročný. Proto je kontaktování realitní kanceláře důležitým krokem pro každého, kdo se chce přestěhovat bez zbytečných komplikací. 
Realitní kanceláře nabízejí odborné znalosti a zdroje, které vám pomohou se v celém procesu snadno orientovat. Zde jsou hlavní důvody, proč byste měli kontaktovat realitku, když zvažujete koupi či prodej nemovitosti.

Profesionální pomoc 
Realitní kancelář vám poskytne tým profesionálů, kteří vás celým procesem provedou. Budou vám nápomocni při každém kroku – od pomoci s nalezením vhodné nemovitosti až po vyjednávání nabídek a uzavření obchodu – a poskytnou vám rady a pomoc. 
Ideální je kontaktovat firmu, která se vyzná  v určité lokalitě. Jako příklad renomované kanceláře lze uvést RE/MAX Elite reality 2 – jedná se o realitní kancelář v Karviné, která se zároveň specializuje na Havířov reality a okolí obce.

Přístup ke zdrojům 
Realitní makléři mají přístup k různým zdrojům, které vám mohou pomoci učinit ta nejlepší možná rozhodnutí. Patří sem přístup k nabídkám, tržním údajům, právnímu poradenství a dalším informacím.

Znalosti a zkušenosti 
Realitní makléři mají znalosti a zkušenosti, které vám pomohou učinit co nejinformovanější rozhodnutí, pokud jde o koupi, případně o prodej nemovitosti. Budou vám schopni poskytnout přehled o místním trhu a pomohou vám pochopit, jak z transakce vytěžit maximum.

Úspora času 
Nákup nebo prodej nemovitosti je časově náročný proces a mít na své straně realitní kancelář vám může pomoci ušetřit čas a energii. Budou se moci postarat o veškeré papírování a logistiku, takže se budete moci soustředit na jiné důležité úkoly. 
Shrnuto a podtrženo, kontaktování realitní kanceláře je skvělý způsob, jak si zajistit úspěšný nákup či prodej, pokud nemáte s realitami zkušenosti, anebo jen nechcete marnit čas. Díky pomoci odborníků, přístupu ke zdrojům a úspoře času budete moci z transakce s nemovitostí vytěžit maximum. 

Nevíte si rady, jakou realitní kancelář zvolit? Držte se známých jmen   
https://motorguru.cz/komercni

Pohyb v dynamickém světě prodeje nemovitostí s sebou přináší celou řadu neopakovatelných příležitostí, stejně jako určitá rizika. Pouze v naší malé zemi se na tomto trhu protočí stovky milionů korun ročně, přičemž si každý člověk může vydělat pěkné peníze. Stačí jen vědět, na koho se spolehnout. 

Bezpočet možností  
Ať už vlastníte rodinný dům, byt, sklad či třeba prostory vhodné k založení obchodu, otevírá se před vámi velký potenciál k rychlému výdělku. Nic však nefunguje samo od sebe, a tak musíte být maximálně opatrní, pozorní a nesnažit se vše zajistit na vlastní pěst. Jakákoliv chyba vás totiž bude stát spoustu času, peněz a v nejhorších případech i tahanice se zákonem. 
Z těchto důvodů volí drtivá většina lidí služby ověřených realitních kanceláří. Těch se v České republice pohybuje opravdu velké množství, přičemž některé rozhodně stojí za to, zatímco jiným se musíte za každou cenu vyhnout. Jak si zajistit stoprocentně poctivou a komplexní péči? 

Známá síť RE/MAX 
Nikomu z vás nemusíme představovat tyto poskytovatele. Jedná se totiž o jednu z nejúspěšnějších firem ve svém oboru u nás. Nezáleží na tom, jestli vás zaujme jakákoliv pobočka RE/MAXu, dočkáte se profesionálního přístupu, špičkové propagace vašeho majetku, rychlého prodeje a obdržení adekvátní částky. 
Dlouhá léta praxe a bezpočet pozitivních recenzí od předchozích klientů mluví za vše. Nemusíte se obávat žádných skrytých záloh a poplatků, jako tomu bývá v případě spousty konkurenčních firem. Jestli tedy momentálně plánujete prodat svou nemovitost, spojte se s těmito makléři skrz mobilní telefon, domluvte si nezávaznou schůzku a projednejte společně ideální postup. Během krátké doby budete mít o starost méně.

Vstoupit, či nevstoupit? Bytová družstva jsou cestou, jak přijít k vlastnímu bydlení bez hypotéky                                    

28. 9. 2021 www.lidovky.cz/byznys/

Ceny nemovitostí rostou a pořídit si vlastní bydlení může být čím dál složitější. A to i kvůli hypotékám, na které je mnohdy nemožné dosáhnout. Řešení může představovat družstevní bydlení. 
Ceny nemovitostí rostou a pořídit si vlastní bydlení může být čím dál složitější. A to i kvůli hypotékám, na které je mnohdy nemožné dosáhnout. Řešení může představovat družstevní bydlení. 
To má dlouholetou tradici. Může být cenově dostupnější, v některých případech i o desítky procent. Nové byty takto staví nejen soukromí developeři, ale i města a obce. Rozsáhlou družstevní výstavbu nově plánuje i Praha. 
Bytová družstva představují jeden z nejflexibilnějších a nejdostupnějších způsobů nabytí vlastní nemovitosti, který se obejde bez bankovních institucí. Alespoň pro samotné zájemce, kteří chtějí do bytového družstva vstoupit. Výhodnější pak mohou být i výsledné ceny. „Družstevní bydlení by mohlo být tak o 15 až 20 procent levnější, protože v kalkulaci, která tvoří cenu bytu, chybí složka zisku,“ říká Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. 
Formou bytových družstev ale v současnosti staví i developeři. U těch se ceny bytů sice neliší od těch, které ve svých portfoliích prodávají přímo do soukromého vlastnictví, ale družstvo zde funguje jako alternativní způsob nabytí vlastního bytu v případech, kdy zájemce například nedosáhne na hypotéku. 
                                                 Bez dokládání příjmů 
Družstvo si na stavbu nemovitosti půjčuje jako celek a úvěr bance potom splácí dohromady z peněz, které dostane od družstevníků v podobě měsíčního nájemného. „Bytové družstvo si v podstatě bere úvěr za všechny členy družstva a zavazuje se ve vztahu s bankou, že ho bude splácet za daných podmínek. V okamžiku, kdy člověk bude mít problém získat úvěr od banky, je to cesta, jak se k vlastnímu bytu dostat,“ říká Hanák. Po splacení celkového dluhu je totiž nemovitost převedena družstevníkovi do soukromého vlastnictví. 
Vstup do bytového družstva je relativně snadný a zájemcem může být v podstatě kdokoliv. Developerské firmy, které takové bydlení nabízejí, většinou nepožadují žádné doklady o příjmech a pro participaci v družstvu není rozhodující ani věk žadatele. Jedinou nutností je disponovat finančním obnosem pro počáteční vklad, který se u většiny developerů pohybuje okolo 20 až 25 procent hodnoty dané nemovitosti či bytu. 
„Je to dobré pro cizince nebo pro někoho, kdo už má vyšší věk a pro banku není bonitní. U nás procesem projde a může bydlení získat,“ říká tiskový mluvčí developerské společnosti Bidli František Presl. Může to být ale cestou i pro ty, kdo se bance nemohou prokázat dostatečně atraktivními příjmy. „Díky konceptu moderního družstevního bydlení dokážeme přiblížit bydlení i těm klientům, pro které by třeba mohla být hypotéka komplikovaněji dostupná, protože mohou mít, například vzhledem k jejich první práci, problém s jejím zajištěním,“ doplňuje mluvčí developerské společnosti Finep David Jirušek. 
Podle pražské radní Hany Kordové Marvanové je neopomenutelným benefitem i bezpečnost takového bydlení. „Družstevník se nemůže dostat do dluhové pasti. Když se ocitne v tíživé situaci, tak je to řešitelné jednoduše, jako u nájmu bytu. Zatímco když si vlastník pořídí byt a nemá na splácení, hrozí, že přijde o střechu nad hlavou,“ říká. Prodej družstevního podílu je totiž právně poměrně jednoduchý, podobně jako je tomu například u výpovědi běžných nájemních smluv. „Podíl družstevního prodeje představuje jednostránkovou smlouvu. Stačí ji s novým zájemcem podepsat, předat družstvu a tím je celý proces ukončen,“ dodává Hanák. 
                                              O bytu rozhoduje družstvo 
Zájemci o takovouto formu bydlení se ale mohou potýkat i s určitými nevýhodami. Vlastníkem bytových prostorů nemovitosti je v počátku družstvo, takže rozhoduje i o nakládání s nimi. Proto pokud by chtěl podílník svůj byt například dále pronajímat, bez souhlasu družstva tak neučiní. 
Jirušek pak podotýká, že možné nevýhody leží spíše na bedrech zřizovatelů družstev. „Pro stavitele je to organizačně a administrativně složitější. Vedle vlastního developmentu, včetně zabezpečení obchodní úspěšnosti na bytovém trhu, je třeba dále zajistit a nastavit pro bytové družstvo dlouhodobé financování, zabezpečit technickou správu objektu, ale i družstevní agendu spojenou členskými podíly,“ říká. 
Hanák vnímá družstevní bydlení jako jeden z hlavních pilířů současného realitního trhu, protože může významně přispět k řešení bytové krize. „Obce a města v tuto chvíli trpí nedostatkem bytů. Potřebují je pro svůj rozvoj. Družstevní forma by mohla být variantou, jak byty zajistit, a to ve spolupráci s obcí. Takové projekty se už snaží nastartovat Praha a další města by se mohla přidat,“ říká. 
Hlavní město vnímá dostupné bydlení jako jednu z největších výzev. Naděje vkládá právě do družstevního bydlení, na jehož zřizování se bude podílet spolu s Pražskou developerskou společností. Město si v družstvu bude nárokovat zhruba třetinový podíl, ze kterého vzniknou městské byty. Zájem o spolupráci už projevily i samotné městské části. První bude na pořadu podle Marvanové Praha 5, město už má ale vytipované pozemky i v Praze 12, Praze 13, Praze 8 a Praze 10. 
Městské družstevní byty by mohly být finančně příznivější než ty z developerské výstavby. Domy budou vznikat na městských parcelách, proto družstva nebudou muset platit vysoké částky za odkup pozemků. Podle Marvanové by se mohly konečné ceny za takové byty snížit až o 20 procent. 
Praha očekává, že o byty bude enormní zájem. Zřizovat speciální výběrové komise ale neplánuje. Byty se budou přidělovat na základě pořadí, ve kterém zájemci podají přihlášky. Budou ale muset splnit určité podmínky. Město chce totiž cílit na ty skupiny obyvatel, které na vlastní bydlení v současnosti těžko dosahují. „Družstevní byty by měly být pro lidi, kteří nemají jiné vlastní bydlení. Uvažujeme také o nějakém příjmovém stropu. Byty by měly být pro střední a nižší střední vrstvu, nikoliv pro nejbohatší Pražany,“ říká radní.

Autor: Barbora Součková

        

PENB - zbytečná povinnost? 
https://sdeleni.idnes.cz  5. srpna 2019

Povinnost předložení průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) při prodeji či pronájmu budovy, ucelené části budovy nebo jednotky stanovuje zákon č. 406/2000. Pojďme se na tuto problematiku podívat v praxi okem realitní kanceláře, respektive pohledem jejich klientů.

Povinnost předložení průkazu energetické náročnosti budovy (PENB) při prodeji či pronájmu budovy, ucelené části budovy nebo jednotky stanovuje zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií s povinností předložení PENB od 1. 1. 2013. Na toto téma se napsala již řada článků, mýtů a polopravd. Pojďme se na tuto problematiku podívat v praxi okem realitní kanceláře HARVILLA-REALITY resp. pohledem jejich klientů - kupujících a prodávajících.

Ještě než se zákonná povinnost oficiálně objevila, seznamovala realitní kancelář všechny prodávající s touto situací a zcela logicky klienty zajímalo, kolik je taková jejich slovy „zbytečnost“ bude stát. Od počátku se ceny PENB za rodinný dům pohybovaly kolem 6.000,- Kč vč. DPH dle velikosti nemovitosti. Během krátkého času se doslova roztrhl pytel s firmami nabízejícími vypracování tohoto průkazu, a to často i za podezřele nízké, až poloviční ceny bez nutnosti osobní návštěvy energetického specialisty na nemovitosti. Je nutno říci, že RK HARVILLA se sídlem v Plzni a se svými pobočkami ve Stříbře, Tachově a Sušici spolupracuje s ověřenými a certifikovanými společnostmi, jejichž PENB prošly namátkovými kontrolami ze strany Státní energetické inspekce (SEI) s kladnou referencí. SEI již odhalila řadu případů, kdy PENB neodpovídaly skutečnosti a uvedly kupujícího i prodávajícího v omyl.

Dle zákona je povinností realitní kanceláře uvést v inzerci hodnotu energetické náročnosti budovy dle průkazu a v případě nepředložení tohoto dokumentu uvést „nejhorší“ energetickou třídu „G“. Když se budeme obecně bavit o prodeji rodinných domů a prohlédneme si inzerci prodeje rodinných domů na některém z inzertních serverů zjistíme, že většina domů je při prodeji označena právě písmenem „G“. Jednak je to způsobeno tím, že od náběru nemovitosti do jejího okamžitého vyinzerování neuběhne často ani pár dní, během kterých se PENB nestihne obstarat. Druhým důvodem je ale i skutečnost, že této hodnotě skutečně odpovídá většina starších domů, které tvoří největší díl inzerovaných rodinných domů.

Když si společnost HARVILLA-REALITY provedla zhruba rok trvající průzkum mezi kupujícími s dotazem, zda pro ně při koupi nemovitosti je hodnota PENB jedním ze zásadních faktorů pro jejich rozhodování zda nemovitost koupit či nekoupit, potvrdila se domněnka, že tomu tak rozhodně není. Kupujícího ze všeho nejvíc zajímá cena, lokalita a technický stav. Na hodnotu nebo detaily PENB se nedotazoval téměř nikdo. Většina lidí si totiž dokáže i bez předložení PENB představit, že např. dům v původním stavu, bez zateplení bude logicky energeticky náročnější než dům s plastovými okny, novou, zateplenou fasádou a vyměněným kotlem. Proto, aby kupující dosáhli úspory při spotřebě energií, většinou lidem stačí provést výše zmíněné úpravy na domě. Novelou zákona bylo stanoveno, že domy postavené před rokem 1947, které neprošly zásadními rekonstrukcemi jsou povinnosti vyhotovení PENB při jejich prodeji zbaveny. Takto stanovený rok by bylo možno o pár desítek let zkrátit a zmírnit tak alespoň o trochu administrativní a finanční zátěž řadě prodávajících při prodeji starších domů. Byla by k tomu však nutná vůle ze strany zákonodárců, ale též použití selského rozumu. Povinnost PENB má své opodstatnění při realizaci novostavby (PENB je podmínkou stavebního povolení) nebo při výrazné rekonstrukci nemovitosti, ale u starších nemovitostí je povinnost předložení PENB stále považována za zbytečnost.

Pojďme se ještě podívat na PENB při prodeji bytové jednotky. Zde totiž PENB hodnotí celou budovu a nikoliv byt samotný (jak se stále mylně řada lidí domnívá). Pokud u bytového domu zjistíte hodnotu „G“, tedy mimořádně nehospodárnou budovu, může se zdát, že vás čekají velké náklady na energie (úniky tepla a s tím spojené vysoké výdaje na vytápění apod.). Jenže realita může být úplně jiná. Nelze přeci srovnávat energetickou náročnost bytu, který je umístěný uprostřed budovy, který je vytápěn ze všech stran místnostmi sousedních bytů, s bytem, který je umístěný např. v přízemí či posledním patře domu. Z pohledu kupujícího jsou tak informace z PENB zkreslené a nic nevypovídající o skutečně vynaložených nákladech za měsíční spotřebu energií v bytě. Pokud prodávajícímu společenství vlastníků jednotek (SVJ) ani po písemné žádosti PENB nepředloží, může kupujícímu nahradit PENB předložením vyúčtování spotřeby energií za 3 roky zpětně (např. elektřina, plyn, vytápění). Mohlo by se tak zdát, že tato předložená vyúčtování jsou mnohem více odpovídající skutečnosti než údaje z PENB, ale opět může být realita jiná.

Příklad: Babička miluje teplo a proto si v bytě topí na 25°C třeba i v chladnějších jarních dnech. Oproti tomu pro mladého trenéra atletiky odkojeného studeným odchovem je i 19°C ve stejném bytě umístěným nad výše zmiňovanou sousedkou zbytečným luxusem. A rozdíl v nákladech na topení je v takovém případě markantní a hodnota PENB není zrovna relevantní.

Co z toho plyne? Odpověď necháme na Vás. Nicméně zákon je zákon a zákony je nutné dodržovat, proto jako člen Asociace realitních kanceláří ČR pro své klienty společnost HARVILLA - REALITY vyřízení PENB zajišťuje jako jednu ze základních služeb při zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti.